Czy warto kupić ubezpieczenie GAP w leasingu?

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Często ubezpieczenie gap dowiadujemy się właśnie w sytuacji w której planujemy leasing lub kredyt samochodu. GAP jest często nazywany ubezpieczeniem od straty finansowej co to tak naprawdę znaczy? Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Wyobraź my sobie sytuację w której bierzemy leasing na pięć lub sześć lat bez wpłaty własnej. Koszt finansowania to 120% czyli wartość odsetek do zapłacenia w tym okresie wynosi 20%. Mamy sytuację w której szkoda całkowita następuje po roku. Nie mamy ubezpieczenia Gap tylko AC. Ubezpieczyciel wypłaca 75% wartości samochodu. Do spłaty pozostały nam odsetki (około 20%), oraz kapitał który jeszcze nie zaczął się na dobre spłacać. Skąd wziąć pozostałą kwotę do spłaty zobowiązania?

Z taką sytuacją mamy do czynienia bardzo często i właśnie w takiej wykorzystać możemy ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od utraty wartości samochodu.

W przypadku zaistnienia szkody całkowitej ubezpieczyciel autocasco wypłaci ci wartość rynkową samochodu (określoną na podstawie własnych tabeli). Może to być np. 80% w drugim roku, lub 70% po trzecim roku. Firma gwarantująca nam ochronę w ramach ubezpieczenia gap dopłaca w przypadku szkody całkowitej kwotę wyrównującą wartość samochodu z faktury zakupu.

Mając do spłaty zobowiązania firmie leasingowej możemy kwotę odszkodowania przeznaczyć właśnie na zamknięcie leasingu. W sytuacji w której nie mielibyśmy takiej kwoty na spłatę leasingu do końca, firma leasingowa uruchamia procedurę windykacji – może wpisać nas na listę dłużników BIG, BIK lub KRD. W takiej sytuacji bardzo trudno będzie nam uzyskać w przyszłości finansowanie w instytucjach finansowych, o problemach finansowych nie wspominając.

Gdzie można kupić ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP możemy kupić w ramach oferty firmy leasingowej, lub znajdując GAP-a na własną rękę. Ubezpieczenie takie jest ofertowane przez te same firmy, w których możemy zakupić np. autocasco, lub wyspecjalizowanych ubezpieczycieli w tym zakresie takich jak WAGAS, czy GAP DEFEND.
W tym aspekcie najistotniejsze w moim przekonaniu jest, aby rozdzielić firmę oferującą GAPA od AUTOCASCO. W przypadku konieczności wypłaty środków łatwiej, firmie oferującej Autocasco będzie podjąć decyzję o szkodzie całkowitej kiedy musi wypłacić, np. 60% wartości auta, a nie 100% kiedy mielibyśmy, GAPa i AC w jednej firmie.

Co lepiej wybrać ubezpieczenie GAP w ramach leasingu czy na własną rękę? 

Aby odpowiedzieć na to pyanie, często wystarczy porównać składkę ubezpieczenia gap w leasingu z ubezpieczeniem zewnętrznym np. na stronie www.gap24.pl. Okaże się, że ubezpieczenie kupowane na własną rękę może być nawet 50% tańsze niż w ramach leasingu. Często firmy leasingowe oferując korzystniejsze warunki finansowania warunkują je koniecznością wzięcia ubezpieczenia gap właśnie w ramach leasingu. Warto abyś zwrócił na to uwagę negocjując warunki finansowania już na samym początku, aby później nie czuć się wprowadzonym w błąd lub co gorsza oszukanym.

Biorąc ubezpieczenie gap na własną rękę, możemy ubezpieczyć się na okres dłuższy niż czas trwania umowy leasingu. Czyli mając leasing na trzy lata możemy od razu wykupić ubezpieczenie gap na pięć lat. W takiej sytuacji po zakończeniu umowy leasingu Ubezpieczenie będzie dalej działo przez okres dwóch następnych lat.

W ubezpieczeniu GAP kupionym samodzielnie, ubezpieczonym jesteśmy MY, a nie firma leasingowa. Odszkodowanie przychodzi na nasz rachunek i samodzielnie decydujemy o jego przeznaczeniu. Kiedy kupimy je w leasingu, to leasing jest beneficjentem ubezpieczenia i decyduje o tym jak zadysponuje odszkodowaniem i kiedy je rozliczy.

Czy GAP się opłaca, kiedy ceny samochodów rosną? 

Faktem jest, że obecna sytuacja na rynku samochodów używanych, oraz samochodów nowych powoduje, iż ceny albo spadają bardzo wolno, albo wręcz rosną w niektórych sytuacjach .  Czy jednak mamy gwarancję że taka sytuacja będzie trwała w przyszłości? Co jeżeli sytuacja się odwróci i ceny aut zaczną spadać?

Istotne jest również to, że szkoda całkowita np. w trzecim roku, nigdy nie da Ci wypłaty z autocasco równego wartości zakupu pojazdu. Odszkodowanie z GAP taką wypłatę gwarantuje. Również w czwartym i piątym roku możesz liczyć, korzyści przy kradzieży lub szkodzie całkowitej i konieczności skorzystania z ubezpieczenia GAP.

Sama szkoda całkowita brzmi strasznie. Uwaga: szkoda taka to zarówno kradzież jak i szkoda, której koszt naprawy ubezpieczyciel szacuje na nieopłacalne. Czasami łatwiej będzie określić szkodę całkowitą, sprzedać wrak i wypłacić odszkodowanie z tytułu autocasco. To nie musi być zawsze wypadek w których samochód jest doszczętnie zniszczony.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP ?

Czy warto skorzystać Z ubezpieczenia gap? Lepiej aby z ubezpieczenia nie trzeba było korzystać. Kradzież czy wypadek do najłagodniej mówiąć nieprzyjemne życiowe doświadczenia. Patrząc na wysokość ewentualnej składki ubezpieczenia, która średnio wynosi około 2000 zł brutto na pięć lat (suma wypłaty odszkodowania w granicach 50 000 zł ), warto rozważyć taką opcję. Lepiej nie żałować, kiedy wydarzy się sytuacja opisana jako szkoda całkowita na samochodzie.

Jeżeli potrzebujesz innych rozwiązań ubezpieczeniowych, znajdziesz je na naszej stronie w zakładce UBEZPIECZENIA.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Specjalizacja FINATU.pl

Leasing

dla firm

Faktoring

dla firm

Pożyczki

dla firm

Ubezpieczenia

dla każdego

Wybierz Kalkulator

Każdego dnia porównujemy kilkaset ofert dla naszych klientów. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami  FINATU całkowicie bezpłatnie.