Rodzaje leasingu w Polsce na rok 2023

W Polsce istnieją dwa główne rodzaje leasingu: „klasyczny” leasing z wykupem oraz finansowanie bez wykupu, znane również jako wynajem długoterminowy. Każda z tych kategorii może mieć kilka odmian i rożną charakterystykę. Odrębną formą leasingu zdobywającą ogromną popularność jest leasing konsumencki (dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej). Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj leasingu jest dla ciebie odpowiedni, zapoznaj się z naszym zestawieniem i wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do twoich potrzeb.

Leasing z wykupem – rodzaje

Leasing z wykupem to rodzaj leasingu, w którym leasingobiorca staje się właścicielem środka trwałego po zakończeniu umowy. Jest to „klasyczna” forma leasingu, która najczęściej występuje w Polsce i była przez wiele lat jedyną dostępną opcją na naszym rynku.

Opcje leasingu z wykupem:

Leasing operacyjny

Jest to najpopularniejszy, najczęściej spotykany rodzaj leasingu. Charakteryzuje się prostotą księgowania i korzyściami podatkowymi. Kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest czynsz inicjalny, czyli wpłata początkowa oraz raty leasingowe w całości. Po zakończeniu umowy, która trwa najczęściej od 24 do nawet 84 miesięcy, korzystający ma możliwość wykupić przedmiot. Zazwyczaj kwota wykupu to symboliczna wartość, np.: 1% lub podwyższoną ustalaną na początku umowy. Oblicz ofertę leasingu operacyjnego

Leasing finansowy

Leasing finansowy to rodzaj leasingu, który pod względem podatkowym przypomina bardziej kredyt. W tej formie leasingu kosztem podatkowym dla leasingobiorcy są odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkowa rat leasingowych. Ta forma finanowania – Leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów, a leasingobiorca płaci VAT według stawki obowiązującej dla przedmiotu leasingu. Ten rodziaj Leasingu jest często wybierany przez przedsiębiorców chcących sfinansować przedmioty objęte niższą stawką VAT, np. urządzenia medyczne ze stawką VAT 8%.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny to rodzaj leasingu, który może występować zarówno w formie leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Polega on na tym, że firma leasingowa odkupuje środek trwały od przedsiębiorcy, a następnie oddaje go w leasing. Głównym celem leasingu zwrotnego jest uwolnienie gotówki, która została wcześniej przeznaczona przez przedsiębiorcę na nabycie środka trwałego.

Rodzaje leasingu bez wykupu

Leasing bez wykupu, znany również jako wynajem długoterminowy, to rodzaj leasingu, w którym leasingobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu po zakończeniu umowy. W tym rodzaju leasingu leasingobiorca spłaca jedynie utratę wartości przedmiotu i po zakończeniu umowy zwraca przedmiot finansującemu. Leasing bez wykupu jest zazwyczaj oferowany przez firmy z branży Car Fleet Management i dotyczy głównie finansowania nowych samochodów osobowych.

Czas trwania umowy wynajmu długoterminowego wynosi zazwyczaj od 24 do 48 miesięcy. Leasingobiorca ma teoretycznie możliwość wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy, jednak za kwotę zbliżoną do jego wartości rynkowej. Leasing bez wykupu często idzie w parze z dodatkowymi usługami oferowanymi przez finansującego, takimi jak:

  • obsługa serwisowa
  • wymiana opon
  • ubezpieczenie
  • obsługa likwidacji szkód
  • samochód zastępczy
  • wymiana elementów eksploatacyjnych
  • wymiana klocków i tarcz, a nawet wycieraczek

Odmiany leasingu bez wykupu (najem długoterminowy)

Leasing z pełnym serwisem

Full Service Leasing czyli z pełnym serwisem to rodzaj leasingu, w którym korzystający opłaca stałą, miesięczną ratę za korzystanie z wynajmowanego pojazdu. W ramach tej raty zawarte są praktycznie wszystkie najważniejsze usługi dodatkowe, takie jak koszty przeglądów i ubezpieczenia oraz wymiany opon. Oznacza to, że korzystający nie musi zawracać sobie głowy dodatkowymi kosztami związanymi z obsługą i eksploatacją pojazdu, płacąc jedynie za paliwo. Full Service Leasing jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć nieprzewidzianych kosztów i zapewnia pełną swobodę w korzystaniu z pojazdu. Minusem tej formy leasingu jest zazwyczaj konieczność zadeklarowania, rocznego limitu kilometrów, po przekroczeniu którego leasingodawca nalicza dodatkowe opłaty.

Leasing z możliwością zwrotu

Nowy rodzaj Leasing z gwarancją zwrotu. To rodzaj umowy leasingu, w ramach której klient ma możliwość zwrotu pojazdu i rozliczenia umowy w dowolnym momencie jej trwania, uwzględniając aktualną wartość samochodu i pozostały do spłaty kapitał. Jednocześnie przypadku zwrotu pojazdu, klient nie zostanie obarczony dodatkowymi opłatami związanymi z wcześniejszym zamknięciem umowy leasingowej. Taka umowa to nietypowa forma leasingu, która powinna posiadać możliwość bezkoszowego zwrotu pojazdu opisaną w umowie. W tym rodzaju leasingu brak jest ma limitu kilometrów, możliwość zwrotu pojazdu jest możliwa już po 6 m-cach.

Leasing konsumencki

Leasing dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W ramach leasingu konsumenckiego można znaleźć oferty z opcją wykupu, oraz bez wykupu (gwarancja zwrotu). Leasing konsumencki pozwala osobom prywatnym na korzystanie z pojazdu bez konieczności jego zakupu, a opcja wykupu lub brak wykupu pozwala na dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Procedura uzyskania finansowania jest zwykle taka jak dla firm, bez szczegółowego badania zdolności kredytowej. Zwrócić trzeba uwagę że jest to forma znacznie tańsza od kredytu.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Specjalizacja FINATU.pl

Leasing

dla firm

Faktoring

dla firm

Pożyczki

dla firm

Ubezpieczenia

dla każdego

Wybierz Kalkulator

Każdego dnia porównujemy kilkaset ofert dla naszych klientów. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami  FINATU całkowicie bezpłatnie.