Jakie ubezpieczenie GAP w umowie leasingu?

Ubezpieczenie GAP w umowie leasingu jest rodzajem ochrony, która chroni posiadaczy samochodów przed stratami finansowymi, jakie mogą wystąpić w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie GAP jest szczególnie przydatne dla osób, które spłacają leasing lub kredyt samochodowy. Pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, które mogłyby wyniknąć z braku możliwości spłaty całości zobowiązania.

Pamiętaj że jeśli samochód zostanie zniszczony lub skradziony, ubezpieczenie GAP zapewnia ci odszkodowanie w wysokości różnicy między wartością pojazdu w chwili szkody a kwotą, jaką masz jeszcze do spłaty w ramach leasingu lub kredytu. W ten sposób ubezpieczenie GAP pozwala ci uniknąć sytuacji, w której jako posiadacz samochodu zostajesz zmuszony do spłaty całej kwoty zobowiązania, nawet jeśli samochód nie jest już w stanie służyć do poruszania się po drogach.

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe w leasingu ?

Ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe w leasingu, chociaż w niektórych przypadkach leasingodawcy mogą wymagać od klientów. Ubezpieczenie gap jest opcjonalnym ubezpieczeniem, które ma na celu pokrycie różnicy między wartością rynkową pojazdu, a kwotą pozostałą do spłaty w umowie leasingu, jeśli pojazd ulegnie uszkodzeniu lub zostanie skradziony.

Może to pomóc uniknąć płacenia dużych kwot w przypadku, gdy wartość pojazdu spadnie poniżej kwoty pozostałej do spłaty w umowie leasingu. Ubezpieczenie GAP podnosi koszt miesięcznego finansowania w leasingu, jednak ostatecznie może pomóc w uniknięciu poważnych problemów.

Kiedy bezwzględnie powinienem pomyśleć o ubezpieczeniu GAP?

Kiedy twoja umowa leasingu lub kredytu została zawarta na długi okres np. 72 czy 84 m-ce lub ustawiłeś wysoki wykup na jej końcu. W takiej sytuacji przez pierwsze 2 lata spłacasz właściwie odsetki, a kapitał nie maleje. W przypadku szkody całkowitej odszkodowanie autocasco nie pokryje kwoty pozostałej do spłaty Leasingu czy Kredytu.

Jakie ubezpieczenie GAP powinienem wybrać kiedy biorę leasing?

Jeżeli jesteś zdecydowany na ubezpieczenie GAP fakturowy, to w tym miejscu musimy je podzielić na dwie kategorie. Ubezpieczenie GAP poza leasingiem i w ramach umowy leasingu.

Ubezpiecznie GAP w ramach umowy leasingu jest zazwyczaj pierwszą propozycją jaką widzisz. Pozornie koszt takiego ubezpieczenia to kilkadziesiąt złotych do raty leasingu. Jeżeli zdecydujesz się na tą opcję, często możesz liczyć na nieco tańszą ofertę leasingu, o czym warto wiedzieć negocjując ofertę leasingu.

Niestety na tym korzyści się kończą ponieważ Ubezpieczenie gap w ramach umowy leasingu jest znacznie droższa, analogiczna opcja dostępna na rynku. Różnica w cenie Gapa poza leasingiem to nawet kilkadziesiąt procent mniej na całej składce.

Ubezpieczenie GAP kupione poza leasingiem to oprócz ceny również inne korzyści.

  • ubezpieczenonym jesteś Ty a nie firma leasingowa
  • ubezpieczenie GAP trwa dłużej niż umowa leasingu. Jeżeli masz leasing na 2 lub 3 lata – ubezpieczenie GAP poza pakietem leasingu może trwać w ramach składki nawet 5 lat.
  • Wypłata ewentualnego odszkodowania idzie bezpośrednio na twoje konto i jest zwolnione z podatku VAT oraz podatku dochodowego
  • Wypłata odszkodowania odbywa się szybciej
  • Ubezpieczenie GAP poza leasingiem jest TAŃSZE nawet o 50% do 70%

Czy ubezpiecznie GAP jest dostępne tylko dla nowych samochodów w leasingu?

Ubezpieczenie gap nie jest dostępne tylko dla nowych samochodów w leasingu. Może być również oferowane dla samochodów używanych, nawet kiedy kupiłeś samochód za gotówkę. W przypadku samochodów używanych ubezpieczenie gap może być trudniej dostępne lub być oferowane wyłącznie przez niektórych ubezpieczycieli. Warto pamiętać, że ubezpieczenie gap ma na celu pokrycie różnicy między wartością rynkową pojazdu, a kwotą z faktury zakupu lub polisy AC w przypadku szkody całkowitej. Zawierając ubezpieczenie GAP na samochód używany do 30 dni od zakupu zazwyczaj otrzymasz ochronę do Faktury zakupu, kiedy zawierasz takie ubezpieczenie np. po roku możesz to zrobić do 30 dni od zawarcia Autocasco – wówczas ochrona 5 letnia obowiązuje od wartości samochodu z przedstawionej polisy.

Gdzie mogę zakupić ubezpieczenie GAP i jakie dokumenty są potrzebne?

Ubezpieczenie gap można zakupić u wielu różnych ubezpieczycieli, w tym u firm ubezpieczeniowych, dealerów samochodowych i brokerów ubezpieczeniowych, oraz oczywiście przy samym zawieraniu umowy leasingu. Można również zakupić to ubezpieczenie online, poprzez strony internetowe ubezpieczycieli lub platformy takie jak GAP24.pl gdzie znajdziemy również kalkulator składki online. Aby zakupić ubezpieczenie gap, może być wymagane dostarczenie następujących dokumentów:

  • Dokumenty dotyczące pojazdu, takie jak faktura lub umowa leasingu, dowód rejestracyjny pojazdu lub karta pojazdu
  • Dokumenty dotyczące ubezpieczenia, takie jak polisa ubezpieczeniowa lub certyfikat ubezpieczenia
  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości

Warto pamiętać, że wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju umowy ubezpieczenia gap, dlatego należy sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne u konkretnego ubezpieczyciela lub brokera ubezpieczeniowego. Więcej informacji o wszelkich ubezpieczeniach znajdziecie też na naszej stronie w zakładce finatu.pl/UBEZPIECZENIA

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Specjalizacja FINATU.pl

Leasing

dla firm

Faktoring

dla firm

Pożyczki

dla firm

Ubezpieczenia

dla każdego

Wybierz Kalkulator

Każdego dnia porównujemy kilkaset ofert dla naszych klientów. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami  FINATU całkowicie bezpłatnie.