Wysokie kary za brak ubezpieczenia OC, również dla spóźnialskich

Kary za brak ubezpieczenia OC to sankcje prawne, które mogą zostać nałożone na kierowcę lub właściciela pojazdu, jeśli nie posiada on wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia OC jest bowiem wykroczeniem, a w konsekwencji może być narażona na kary finansowe.

Kary za brak ubezpieczenia OC są ustalane przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zgodnie z tymi przepisami, właściciel lub kierujący pojazdem bez wykupionego ubezpieczenia OC może zostać ukarany mandatem w wysokości od 200 do 5000 złotych. W razie odmowy zapłaty mandatu lub w przypadku powtórzenia wykroczenia, sprawa może zostać skierowana do sądu, a wtedy kara może zostać zwiększona do nawet 30 000 złotych.

Ponadto, w przypadku braku ubezpieczenia OC, właściciel pojazdu może zostać obciążony kosztami leczenia i naprawy pojazdu, jeśli dojdzie do wypadku. Te koszty mogą być bardzo wysokie, dlatego wskazane jest, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Brak ubezpieczenia OC jest wykroczeniem i wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Właściciel lub kierujący pojazdem bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać ukarany mandatem w wysokości od 200 do 9030 złotych. W przypadku odmowy zapłaty mandatu lub powtórzenia wykroczenia, sprawa może zostać skierowana do sądu, a wtedy kara może zostać zwiększona do nawet 30 000 złotych. Warto więc mieć na uwadze, że wykupienie ubezpieczenia OC to nie tylko obowiązek, ale też kwestia bezpieczeństwa i ochrony własnego majątku.

Ile dokładnie wynoszą kary za brak ubezpieczenia OC ?

Karę otrzymasz nie tylko wtedy kiedy nie wykupisz ubezpieczenia wcale, ale również w momencie kiedy przeoczyłeś termin nawet o 1 dzień.

Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
do 3 dni 1200 zł1810 zł200 zł
od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł
Źródło: UFG.pl

Podsumowując, warto płacić składki na ubezpieczenie OC ze względu na ochronę innych użytkowników drogi i ochronę własnego majątku. Jest to także obowiązek prawny, który podlega restrykcyjnym karom nawet jeżeli tylko zapomniałeś. Dodatkowo brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może narazić nas na ogromne konsekwencje finansowe w przypadku wypadku komunikacyjnego – wtedy obowiązek naprawienia szkody ciąży na nas. Pamiętaj zatem o ubezpieczeniu OC – a najlepsza ofertę otrzymasz na FINATU. Dodatkowo nasi agenci każdego roku dbają abyś z wyprzedzeniem otrzymał porównanie ofert i mógł odpowiednio szybko zawrzeć ubezpieczenie na kolejny rok.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Specjalizacja FINATU.pl

Leasing

dla firm

Faktoring

dla firm

Pożyczki

dla firm

Ubezpieczenia

dla każdego

Wybierz Kalkulator

Każdego dnia porównujemy kilkaset ofert dla naszych klientów. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami  FINATU całkowicie bezpłatnie.